Działania profilaktyczno – zapobiegawcze
Mają na celu nie dopuszczeniu gryzoni do wnikania wewnątrz pomieszczeń i utrzymywania gryzoni poza obiektami. Do w/w działań będzie wskazywanie szczególnych miejsc, które powodowałyby przedostawania szkodników do wewnątrz pomieszczeń takich jak: nieszczelne instalacje kanalizacyjne. Również do naszych wskazań należeć będą wszystkie niedociągnięcia budowlane głównie nieszczelności drzwi okien świetlików dachowych oraz pęknięć i ubytków betonu w ścianach, posadzkach, miejscach przeprowadzanych instalacji wodociągowych, grzewczych, elektrycznych i technologicznych. Wszystkie niedozwolone otwory (powyżej 4 mm dla myszy i 20 mm dla szczura) będą likwidowane poprzez uszczelnienie. W technice zapobiegawczo-zabezpieczającej zastosowane będą specjalne urządzenia mechaniczne takie jak karmniki, pułapki, chwytacze gryzoni, które będą instalowane na zewnątrz obiektów jak i wewnątrz pomieszczeń mające na celu niedopuszczenie przedostawania się gryzoni do wewnątrz obiektu i powodowania szkód. Takie zabezpieczenie będzie powodować skuteczne rozwiązanie problemu z gryzoniami.
Działania monitorujące – urządzenia monitorujące
Celem monitoringu będzie wykrycie szkodnika gdy jego populacja jest niska i pozwala określić zasięg infestacji, jej granice, rozmiar populacji, stan obiektu i warunki sprzyjające rozwojowi i ocenie wyniki zwalczania. Na podstawie informacji z kontroli sprawdzimy czy zostały przekroczone tak zwane progi szkodliwości i progi zabiegowe, które pozwolą podejmować decyzje zwalczające.
Monitoring jest to regularne wykonywanie zaplanowanej sekwencji obserwacji i pomiaru wszystkich aspektów aktywności szkodników w celu uzyskania podstawowych danych, które potrzebne są do oceny dotychczasowych działań i do wykorzystania w przyszłych planach zwalczania gryzoni. Działania monitorujące poparte będą metodą poprzez wywiad informujący od koordynatora programu zwalczania szkodników i obejmujące zauważenia gryzoni, ich śladów żerowania, odchodów i innych oznak. Występowanie gryzoni musi być natychmiast zgłoszone koordynatorowi programu zwalczania szkodników przez pracowników zakładu i zapisywane w zeszycie a następnie przekazywane wykonawcy, oraz metodą poprzez kontrolę wizualną przeprowadzaną w czasie wizyt roboczych.
Monitoring będzie dotyczył karmników zainstalowanych wokół ogrodzeń zakładu tworząc tzw. barierę I i wokół zabudowań zakładu tworząc barierę II. Karmniki będą przymocowane do podłoża w sposób trwały i zabezpieczający dostęp do wnętrza karmnika przez osoby niepowołane. Karmniki zostaną odpowiednio oznakowane.
Bariera I – karmniki rozmieszczone wzdłuż ogrodzenia w odległości co 30 m jeden od drugiego
Bariera II – karmniki rozmieszczone przy bramach magazynowych, rampach, wejściach drzwiowych oraz wzdłuż budynków w odległości co 15 – 30 m jeden od drugiego
DZIAŁANIA ZWALCZAJĄCE
Dotyczyć będą przy zastosowaniu kombinacji różnych metod jak: mechanicznych i chemicznych uwzględniając ocenę skutecznych zabiegów, możliwości poprawienia skuteczności poszczególnych zabiegów, aktywności nowych miejsc do których gryzonie się przedostają lub ponownych przeprowadzeń zabiegów jeśli jest taka potrzeba. Do zwalczania gryzoni metodami mechanicznymi zastosowane zostaną różnego rodzaju pułapki żywołowne, chwytacze stosując bezpieczny środek wabiący. Zwalczając gryzonie metodą chemiczną zostaną zastosowane różne rodzaje trucizn takie jak:
Scillirozyd – atakujący układ krwionośny i oddechowy powodujący paraliż – następuje śmierć gryzonia do 7 dni.
Antykoagulanty I generacji – przez kilkakrotne spożycie obniżają krzepliwość krwi powodując uszkodzenia naczyń krwionośnych i krwotoki – czas powodujący śmierć gryzonia po 7-14 dniach.
Antykoagulanty II generacji – powodujący śmierć gryzonia po jednokrotnym spożyciu.
Do tępienia gryzoni stosujemy użytkowe formy trutek takich jak: granulat, kostki woskowe, pasty, żele, płyny (zatrute napoje), preparaty pyliste, wykładane na specjalnych podkładkach, poidełkach oraz zamykanych karmnikach.